Přeskočit na hlavní obsah

Frivolitky - společný projekt

Před lety jsem se zamilovala do frivolitek.To je taková tak krajka z uzlíčků, ze kterých se formují obloučky a smyčky. Vypadá nádherně, je úžasná do kapsy, a děti vám jí tak snadno nerozmotají - párat jde opravdu velmi těžce, snazší je chybu prostě vystřihnout a udělat znovu.

Velmi se mi zalíbily vzory od Jana Stawasze. Tento pán (ano, i páni vytváří krajky!) se frivolitkám intenzivně věnuje a vydal o nich i několik knih. Samozřejmě, že mi to nedalo a některé vlastním. A nejsem v naší zemi sama.

Proto jsme se se stejně zapálenými fanynkami této techniky domluvily, že jednu jeho dečku uvážeme téměř všechny. A ve stejném časovém plánu. Abychom se mohly navzájem podporovat, zkušenější radit méně zkušeným, a na konci jsme se všechny těšily vlastní frivolitkovou dečkou.

Úkolem na duben je vybrat přízi a uvázat první řadu.

Vybrala jsem si bílou a zelenkavou přízi značky Maxi. Jde o 100% bavlnu. Víc vám o ní neřeknu - už nemám etiketu. Uvidím, pro jakou variantu se nakonec rozhodnu - zda čistě bílou, nebo zda bílo-zelenkavou... Líbily by se mi obě, ale to bych časově nedala...


Vyzkoušela jsem si práci se vzorem - zatím čistě bílá varianta - ta asi bude "pracovní a zkušební", dvoubarevná verze bude finální. Uvidím, jak to bude vypadat dál...


Komentáře

 1. To bude krásné! Už teď je to jemňoučké, čisťoučké...

  OdpovědětVymazat
 2. Jani, to je tak něžné!!! Moc krásné!!

  A mimochodem: Zuzanka ti roste do krásy!!! V kroji vypadá opravdu parádně :) Aby příští rok nebylo víc takových děvčat. Bylo by to náhodou moc super! :)

  Měj se moc krásně, Jola

  OdpovědětVymazat
 3. Krásná práce, je to perfektní!
  Ajka

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Děkuji za vaše komentáře! Jsou pro mne moc důležité. Jana

Populární příspěvky z tohoto blogu

27.1.2018

Pokračuji v červené dece z babiččina kanafasu. Původní bloky jsou dokončené.


Ale Zuzka usoudila, že je to malé, takže budu přidělávat dalších šest. Teď je otázka, jaké vzory tam dát...


Vyšila jsem srdíčka stonkovým stehem. Ať se trošku liší od té předchozí, modré. Tam byly jen obrysy. Modrou deku najdete tady.


Vlastně mne tak napadlo, že ta modrá byla poslední moje došitá PW deka. Reakce na mé tehdejší šití nebyly moc vlídné, a já od té doby nebyla schopná žádnou další deku dokončit. Mám tu několik ufounků v různém stádiu rozkladu, a protože jaksi nemládnu, tak jsem se rozhodla všechny dokončit, protože hotové deky snad mí dědicové nějak využijí, ale blokovou skládačku vyhodí tak leda to popelnice.  :-( Takže od poslední deky uplynulo přesně pět let. Děsné...


A samozřejmě - Aurinka musí pečlivě vše vyzkoušet - látky a stavebnice prý jsou super měkké, deka bude jistojistě "pro kočku". Teď jak si to přebrat, že?
11.3.2018

Včera večer jsem dokončila další stránku na HAEDce Hanging Ornaments od Sandry Kuck, číslo 28 ze 64. Tímto jsem oficiálně za polovinou obrazu. Kdyby vám ty počty nevycházely, tak poslední řada stran má jen pár řádků, takže sice píši, že výšivka je na 64 listů A4, ale ve skutečnosti bych měla počítat o osm méně.Jinak po mrazech minulý týden bylo tento víkend vysloveně jarní počasí. Které mi připomnělo, že je třeba začít myslet na léto - takže jsme se Zuzkou vysely rajčata, papriky, lilky, brokolice a další rostlinky, které nám, doufejme, budou dělat v létě radost svými plody.

Já nevydržela, a objednala k našim leknínům (kvetl zatím jenom jeden) fontánku, takže zase budeme mít malé vylepšení na terase. Už se těším, až zazimované květiny vystěhujeme z dílny, a já jí zase budu mít pro sebe... Do té doby už bych měla běhat jako srnka (pevně tomu věřím), tak to bude super.

PS: Asi jsem nakazila i Zuzku, protože ta si objednala semínka "živých kamenů". Tak jí budu držet pěsti, aby…

25.3.2018

Sundali mi sádru, chodím jenom o francouzské holi, protože ještě noha není úplně srostlá. Prý tak z jedné třetiny. Ale kvůli kotníku je to údajně takto lepší. Třikrát týdně rehabilitace - magnetoterapie a vířivka. Začíná mi chybět čas. A to mi ještě v noci na dnešek jednu hodinu sebrali díky přechodu na letní čas.

Takže je vidět, že ani na ruční práce není tolik času. Minulý víkend jsem vyzkoušela šití - pohnula jsem se Zuzčinou červenou dekou, ale celý týden to zůstalo ve stejném stavu.Ještě musím našít červeno-bílé rozdělovací bordurky mezi,a  po přeměření doplnit na finální bordurou na požadovanou velikost. Jenom se bojím, jestli budu mít dost materiálu. Toho kanafasu už zase tolik nemám :-( Omlouvám se za kvalitu fotek, ale na jedné noze se fotí blbě - a ten večer mne obě - nemocná i zdravá - bolely řádně. A deku pro příště fotit jedině fotoaparátem, ne jenom mobilem. Slibuji.

A protože se jaro hlásí, i když se to nezdá, vyseli jsme první semínka - rajčata, lilky, papriky, dýně. …