Přeskočit na hlavní obsah

Únor bílý....

...pole sílí. No nevím, u nás moc bílý nebyl. I když ptáčci kolem krmítka v keřích neustále vartují, jestli se náhodou něco dobrého na zub neobjeví. Sýkorky sice odletěly a starají se o sebe samy, ale vrabčáci, ti věčně hladoví ptačí plebejci, ti hřadují v živém plotě téměř neustále.

Ještě v lednu jsem předala zarámovanou vyšívanou dámu - moc se líbila, a já měla velkou radost. Už mám doma další do páru, snad se do ní brzy také pustím...


Abychom vůbec věděli, co je to zima a sníh, vyjeli jsme si s dětmi do Velké Úpy za sněhem a lyžemi. Prvních pár dnů obě děti lyžovaly, ale pak mne Zuzinka uprosila, že by chtěla zkusit snowboard. Tom odmítl, ten radši chodil po lyžování na sjezdovkách ještě na hodinku-dvě na běžky. Někdy sám, někdy se strýčkem.

Zuzince jsem k prknu zaplatila i paní učitelku - a Zuzka objevila svou novou vášeň - takže nejen tanec a zpěv, ale také snowboard. Ještě kdyby jí tak chytnuly ty běžky - těm statečně odolává a odmítá si je byť i jen vyzkoušet. Nuž co, Tom má zase stejný postoj ke snowboardu. Nevadí, hlavně, že je to baví.
Zuzka mi na snowboardu připomíná tučňáka... Během jednoho dne se naučila sjet kopec "listem" a jezdit na vleku s doprovodem, další dny přidávala obrátky a jízdu na vleku bez doprovodu. Po třech dnech, kdy na tom pekelném vynálezu strávila celé dny a ze sjezdovky jí pravidelně vyháněly až frézy, jsme smutně prkno vrátily a Zuzka si zopakovala lyže. Přesto už psala Ježíškovi o snowboard... Chudák Ježíšek, měl s bídou jeden měsíc volno:-)

Ale nejen sportem živ je člověk - se Zuzinkou jsme se byly podívat na baletním představení baletní školy Jána Nemce Šípková Růženka. Zuzka se nemůže zbavit touhy stoupnout si někdy na baletní špičky, ale protože dělá hlavně moderní tanec a chodí do folklorního souboru, tak se na baletky chodíme alespoň dívat. Představení v sále Městské knihovny v Praze se nám moc líbilo. Tleskaly jsme jako o život.

Před lety jsem se přihlásila do Korálkové školy paní Darí Fejtkové. Stihly jsme se Zuzkou s bídou pár lekcí, ale pak nás nedostatek času zahnal od korálků pryč. Paní Darí byla tak hodná, že nám školu znovu zpřístupnila, navíc začala pořádat i srazy Korálkové školy. V únoru jsme se Zuzinkou šly na náš historicky první sraz Korálkové školy. Učila se tam  růžička na prstýnku. Bála jsem se, zda to my, naprosté začátečnice, zvládneme, ale návod byl skvěle připravený, a lidé kolem nás milí a ochotní poradit a pomoci. Takže jsme obě zvládly ušít svůj prstýnek - Zuzinka má tyrkysový, já fialový. Zuzka rovnou koupila materiál na další prstýnky, které chce vypracovat jako dárečky pro kamarádky a paní učitelku.


A protože v celé republice řádí chřipková epidemie, jakmile začalo Zuzku škrábat v krku, zalezla pod deku a vytáhla vyšívání. Sice mi půl dne trvalo, než jsem vypárala všechny stehy, které udělala jako malá, ale pak se do obrázku pustila s obrovskou vervou. Škoda, že nemoc rychle vyležela, protože ve svém nabitém programu moc času na ruční práce nemá... Jsem zvědavá, kdy budu pejska zase párat. Už jsem ho párala asi potřetí...


A aby mi to nebylo líto, že ona si vyšívá pejska a já nic, dostala jsem od ní sadičku od Riolisu s jezevčíkem. Původně ho chtěla vyšívat sama, ale vzhledem k tomu, že se vyšívá vlnami, které se jí hodně cuchají a odírají, převzala jsem štafetu já. Vidíte už toho pejska??? Že ne? To je škoda. Už mám tááákový kus...

Ježíšek nám přinesl čínskou mozaiku s jednorožcem. Na lepící podklad se přilepují malé kostičky dle předkresleného schématu. Chvílemi je to boj. Skládaly jsme obě, a za dva měsíce hlásím hotovo. Uff. Máme ještě jednu mozaiku, určitě jí brzy také vytáhneme a uděláme, ale není to náš šálek kávy. To radši výšivku nebo šití...


Komentáře

 1. Téda Janí, vy jste tak akční family, že se normálně cítím zahanbena, moc vás chválím. vosarka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, moc akční jsme nebyli. Nebo mi to aspoň nepřipadá. Hůř bude, až budu muset začít pracovat na zahrádce, to bude s ručními pracemi utrum....

   Vymazat
 2. Jani! Nestačím se divit. Zuzka je ohromný talent! Moc jí držím pěsti, aby hlavně vše zvládala a třeba se jednou den/týden nafoukne a bude dvojnásobný a ona tak stačí vše stíhat :) Je moc šikovná!
  Obě jste šikulky tvořivé, ty prstýnky budou nádherným dárkem a výšivky jsou paráda!!
  Krásné dny hlavně bez bacilů :) Jola

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jolanko, moc děkuji. Zuzka už je dobrá, ale Tom se mi právě vrátil z hor s hlasem jako ze sudu. Takže vyzdraven jeden, uléhá druhý.... Zuzka má tolik aktivit a zájmů, že i kdyby den byl mnohanásobně delší, stejně nemá šanci to stíhat:-)) Mne ničí, jak má rozděláno tisíc věcí, a nic stále dokončeno. To pak nad ní musím někdy stát a nedovolit uhnout jinam.

   Vymazat
 3. Supr shrnutí, byl to akční únor:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ajko, ani mi nepřišlo. Asi si ještě užívám volného měsíce (posledního), než se začne sít, rýt, plít atd.

   Vymazat
 4. Dáma i jezevčík jsou parádní. Jak tě tak sleduju na blogu, tak dost uvažuju o koupi nějaké vyšívací sady pro sebe :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pro mne je vyšívání ohromný relax. Hlavně s ním můžu být v obýváku s rodinou, a ne jako s šitím ve vedlejší místnosti. Tak chutě do toho, určitě ti to půjde skvěle.

   Vymazat
 5. Zalézám zpět stydět se do nory... Proti vám jsem totální lemra. Jste moc šikovné.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty máš tak co povídat - kdo asi tak bude vystavovat za chvíli na PPM? Byla jsi pilná tak, že se stydět musím já.

   Vymazat
 6. Žasnu, co všechno se dá v takovém krátkém měsíci stihnout! Jste obě mooooc šikovné. Tak hezkou neděli a příjemný první březnový týden. Eva

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Evi, já nad tvým blogem žasnu každou chvíli, co vše se ještě dá stihnout. Přijde mi, že jsme pěkní peciválové. Děkuji a přeji také krásné březnové dny.

   Vymazat
 7. Vždyť to říkám pořád, že jste děsně akční rodina :-) S pejskem jsem na tom s vyšíváním podobně :-) Na lepené korálky jsem se taky dívala, ale též mě to nezaujalo. Do čeho nového se pustíte? :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ivi, nevím, jak moc akční jsme, jsme spíš domabýlkové. Tento měsíc bude příspěvek podstatně chudší, sice jsou jarní prázdniny, ale děti se výletovaly v lednu, tak teď mají utrum.

   Vymazat
 8. Ahoj neměla by si prosím návod na ten prstýnek z korálků. Prosím pokud ano zaslala by si mi ho na e-mail: alkaluska@seznam.cz
  Děkuji za odpověď Káťa

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Káťo, děkuji za zastavení. Návod je k zakoupení u Darí v e-obchodě: http://www.dari.cz/index.php?tabpage=15&taboffset=0&ts=2&epc=S+16&oid=4227176. Pěkně jí to tam prošmejdi, má tam spoustu krásných věcí.

   Vymazat

Okomentovat

Děkuji za vaše komentáře! Jsou pro mne moc důležité. Jana

Populární příspěvky z tohoto blogu

27.1.2018

Pokračuji v červené dece z babiččina kanafasu. Původní bloky jsou dokončené.


Ale Zuzka usoudila, že je to malé, takže budu přidělávat dalších šest. Teď je otázka, jaké vzory tam dát...


Vyšila jsem srdíčka stonkovým stehem. Ať se trošku liší od té předchozí, modré. Tam byly jen obrysy. Modrou deku najdete tady.


Vlastně mne tak napadlo, že ta modrá byla poslední moje došitá PW deka. Reakce na mé tehdejší šití nebyly moc vlídné, a já od té doby nebyla schopná žádnou další deku dokončit. Mám tu několik ufounků v různém stádiu rozkladu, a protože jaksi nemládnu, tak jsem se rozhodla všechny dokončit, protože hotové deky snad mí dědicové nějak využijí, ale blokovou skládačku vyhodí tak leda to popelnice.  :-( Takže od poslední deky uplynulo přesně pět let. Děsné...


A samozřejmě - Aurinka musí pečlivě vše vyzkoušet - látky a stavebnice prý jsou super měkké, deka bude jistojistě "pro kočku". Teď jak si to přebrat, že?
11.3.2018

Včera večer jsem dokončila další stránku na HAEDce Hanging Ornaments od Sandry Kuck, číslo 28 ze 64. Tímto jsem oficiálně za polovinou obrazu. Kdyby vám ty počty nevycházely, tak poslední řada stran má jen pár řádků, takže sice píši, že výšivka je na 64 listů A4, ale ve skutečnosti bych měla počítat o osm méně.Jinak po mrazech minulý týden bylo tento víkend vysloveně jarní počasí. Které mi připomnělo, že je třeba začít myslet na léto - takže jsme se Zuzkou vysely rajčata, papriky, lilky, brokolice a další rostlinky, které nám, doufejme, budou dělat v létě radost svými plody.

Já nevydržela, a objednala k našim leknínům (kvetl zatím jenom jeden) fontánku, takže zase budeme mít malé vylepšení na terase. Už se těším, až zazimované květiny vystěhujeme z dílny, a já jí zase budu mít pro sebe... Do té doby už bych měla běhat jako srnka (pevně tomu věřím), tak to bude super.

PS: Asi jsem nakazila i Zuzku, protože ta si objednala semínka "živých kamenů". Tak jí budu držet pěsti, aby…

25.3.2018

Sundali mi sádru, chodím jenom o francouzské holi, protože ještě noha není úplně srostlá. Prý tak z jedné třetiny. Ale kvůli kotníku je to údajně takto lepší. Třikrát týdně rehabilitace - magnetoterapie a vířivka. Začíná mi chybět čas. A to mi ještě v noci na dnešek jednu hodinu sebrali díky přechodu na letní čas.

Takže je vidět, že ani na ruční práce není tolik času. Minulý víkend jsem vyzkoušela šití - pohnula jsem se Zuzčinou červenou dekou, ale celý týden to zůstalo ve stejném stavu.Ještě musím našít červeno-bílé rozdělovací bordurky mezi,a  po přeměření doplnit na finální bordurou na požadovanou velikost. Jenom se bojím, jestli budu mít dost materiálu. Toho kanafasu už zase tolik nemám :-( Omlouvám se za kvalitu fotek, ale na jedné noze se fotí blbě - a ten večer mne obě - nemocná i zdravá - bolely řádně. A deku pro příště fotit jedině fotoaparátem, ne jenom mobilem. Slibuji.

A protože se jaro hlásí, i když se to nezdá, vyseli jsme první semínka - rajčata, lilky, papriky, dýně. …