Přeskočit na hlavní obsah

18. dubna 2012

Medvědí ukolébavka

Tato dětská deka je určena pro malou Alžbětku. Látky na ní vybírala Zuzanka - trvala na tom, že i když je to deka pro holčičku, tak musí být modrá. Z našich zásob látek vybrala modrou látku s medvědy na obláčcích, k ní hnědou, a aby to nebylo smutné, tak zbytky žlutého damašku. Na doplnění jsem vybrala puntíkatou bavlnu od Manky (moc děkujeme - perfektně se hodila).  Celá deka je podšitá světlemodrým fleesem.


Celou tuto deku provázela jedna nepříjemnost za druhou - opravdu se jí od nás nechtělo. Což o to - bloky jsem měla sešité bez problémů. Pak to byly mírné puzzle, aby šla celá deka sešít a já neměla nikde částečné švy, protože jsem se bála, aby se to netáhlo. Trochu problémy byly se vzorovanou látkou s medvídky - sice je to bavlna, ale táhne se, vytahuje, a je řídce tkaná. I proto jsem zavrhla původní myšlenku dát do deky vatelín, protože se bojím, že by časem začal prolézat.

Problémy začaly v okamžiku sendvičování a prošívání. Po rozbalení zakoupeného fleesu jsem zjistila, že má na sobě vadu - flek, který nešel zcela vyprat. Trochu zesvětlal, ale vím o něm a mrzí mne to. Pro miminko mám ráda věci nové a perfektní. Kosočtverce jsem prošila díky svému stroji s horním podáváním (Janome MC 6600P) na jeden zátah a bez problémů. Dtto rámečky. Ale při volném prošívání medvědů a trojúhelníčků se přestalo dařit. Vše se hrnulo, medvědí látka vytahovala, nevypadalo to pěkně. Takže jsem si řekla, že méně je někdy více, volné prošívání vypárala a nechala velmi jednoduché rovné prošívání v kosočtvercích a rámečcích.Po vyprání a usušení v sušičce deka prokoukla, ale přesto nejsem stoprocentně spokojená. Zbytek látky s medvědy použiji na něco jiného (polštářky a peřinky pro panenky nebo něco podobného), a už nikdy na quilt. Leda bych je něčím podžehlila, ale pak látka nebude tak měkká a poddajná, a to nevím, do čeho bych takto upravenou medvědí látku použila.... Uvidíme, třeba něco vymyslím.

Komentáře

 1. Moc krásná deka a v mé oblíbené barevné kombinaci, Alžbětce se pod ní bude určitě krásně spinkat.

  OdpovědětVymazat
 2. Janičko, deka je naprosto dokonalá, lepší už opravdu být nemůže!! A kdyby se Alžbětce nelíbila, tak Ivušce určitě ano :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ivanko, děkuji. Ale deka by byla Ivušce malá, a navíc si jí Ivuška umí ušít sama:-))

   Vymazat
 3. Jani, moc krásná deka i celé povídání. To víš, teď mám více času na čtení. Šárka

  OdpovědětVymazat
 4. Jani, deka je krásná, bude se líbit a moc! :-) J.

  PS: Peřinek pro panenky nikdy není dost. Věř mi :-)

  OdpovědětVymazat
 5. Deka je parádní, jsem ráda, že ti byly puntíky k užitku. :-)

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Děkuji za vaše komentáře! Jsou pro mne moc důležité. Jana

Populární příspěvky z tohoto blogu

27.1.2018

Pokračuji v červené dece z babiččina kanafasu. Původní bloky jsou dokončené.


Ale Zuzka usoudila, že je to malé, takže budu přidělávat dalších šest. Teď je otázka, jaké vzory tam dát...


Vyšila jsem srdíčka stonkovým stehem. Ať se trošku liší od té předchozí, modré. Tam byly jen obrysy. Modrou deku najdete tady.


Vlastně mne tak napadlo, že ta modrá byla poslední moje došitá PW deka. Reakce na mé tehdejší šití nebyly moc vlídné, a já od té doby nebyla schopná žádnou další deku dokončit. Mám tu několik ufounků v různém stádiu rozkladu, a protože jaksi nemládnu, tak jsem se rozhodla všechny dokončit, protože hotové deky snad mí dědicové nějak využijí, ale blokovou skládačku vyhodí tak leda to popelnice.  :-( Takže od poslední deky uplynulo přesně pět let. Děsné...


A samozřejmě - Aurinka musí pečlivě vše vyzkoušet - látky a stavebnice prý jsou super měkké, deka bude jistojistě "pro kočku". Teď jak si to přebrat, že?
11.3.2018

Včera večer jsem dokončila další stránku na HAEDce Hanging Ornaments od Sandry Kuck, číslo 28 ze 64. Tímto jsem oficiálně za polovinou obrazu. Kdyby vám ty počty nevycházely, tak poslední řada stran má jen pár řádků, takže sice píši, že výšivka je na 64 listů A4, ale ve skutečnosti bych měla počítat o osm méně.Jinak po mrazech minulý týden bylo tento víkend vysloveně jarní počasí. Které mi připomnělo, že je třeba začít myslet na léto - takže jsme se Zuzkou vysely rajčata, papriky, lilky, brokolice a další rostlinky, které nám, doufejme, budou dělat v létě radost svými plody.

Já nevydržela, a objednala k našim leknínům (kvetl zatím jenom jeden) fontánku, takže zase budeme mít malé vylepšení na terase. Už se těším, až zazimované květiny vystěhujeme z dílny, a já jí zase budu mít pro sebe... Do té doby už bych měla běhat jako srnka (pevně tomu věřím), tak to bude super.

PS: Asi jsem nakazila i Zuzku, protože ta si objednala semínka "živých kamenů". Tak jí budu držet pěsti, aby…

25.3.2018

Sundali mi sádru, chodím jenom o francouzské holi, protože ještě noha není úplně srostlá. Prý tak z jedné třetiny. Ale kvůli kotníku je to údajně takto lepší. Třikrát týdně rehabilitace - magnetoterapie a vířivka. Začíná mi chybět čas. A to mi ještě v noci na dnešek jednu hodinu sebrali díky přechodu na letní čas.

Takže je vidět, že ani na ruční práce není tolik času. Minulý víkend jsem vyzkoušela šití - pohnula jsem se Zuzčinou červenou dekou, ale celý týden to zůstalo ve stejném stavu.Ještě musím našít červeno-bílé rozdělovací bordurky mezi,a  po přeměření doplnit na finální bordurou na požadovanou velikost. Jenom se bojím, jestli budu mít dost materiálu. Toho kanafasu už zase tolik nemám :-( Omlouvám se za kvalitu fotek, ale na jedné noze se fotí blbě - a ten večer mne obě - nemocná i zdravá - bolely řádně. A deku pro příště fotit jedině fotoaparátem, ne jenom mobilem. Slibuji.

A protože se jaro hlásí, i když se to nezdá, vyseli jsme první semínka - rajčata, lilky, papriky, dýně. …