Přeskočit na hlavní obsah

První jarní víkend

Tak začalo i astronomické jaro. První jarní den, jarní kvítka, jarní keře... Kvetou sedmikrásky, ladoňky, zlatice. Chystá se magnolie... Jarní sluníčko, tak laskající tváře i nahé paže.... Rozesmáté děti, prostovlasé, na kole, na kolečkových bruslích, s míčem... Jarní déšť, zavlažující, konejšící vyprahlou zemi... Je to prostě nádhera.

První jarní víkend byl opravdu jarní - v sobotu bylo nádherně, slunečno, jasno, teplo. V neděli naopak pošmourno, pršavo.Už mi bylo smutno po šicím stroji a látkách. A protože nejdřív povinnost - tak jsem ušila tři bloky na novou klubovou deku.


Šlo mi to sice po tak dlouhé době jako psovi pastva, hodně času mi zabralo povídání s kamarádkami, ale za dopoledne jsem je ušila...
Deka bude podle knihy Lisy Bergene Kouzelný patchwork. Každá členka klubu ušije pár bloků, a za chvíli bude deka hotová...
A jako klíčí další klubová deka, klíčí mi i za okny a na terase ve skleníčku první semínka - rajčátka, slunečnice, skočec, lilek, salát, afrikány, jiřinky...
Jenom paprikám se nechce - musela jsem je vysít ještě jednou. V nejhorším budu muset koupit pár sazenic...
Při pošmourné neděli děti upekly perník - hrnkový, rychlý, jednoduchý. Takový pánský - byl to jediný moučník, který uměl upéct i manžel. Poprvé ho pekl, když jsem se vrátila s Tomíkem z porodnice:-) Připravte si hrnky, pojedeme z kopce... V míse smícháme 2 hrnky polohrubé mouky, 1 hrnek cukru, 1 lžíci kakaa a 1 prášek do perníku (nebo 1 prášek do pečiva a 2 lžičky perníkového koření). Pak přidáme 1 vajíčko, 2 lžíce marmelády (my dáváme takovou, která nám zrovna moc nejede, dneska třeba mirabelková povidla), 1 hrnek mléka a 1/2 hrnku oleje. Vše promícháme a nalijeme do vymazaného a vysypaného pekáčku. Po upečení a částečném vychladnutí můžeme natřít polevou ze zakysané smetany s grankem. Zuzanka navrch ještě udělala čárky čokoládovou polevou a protáhla je naštorc párátkem. Než jsem našla fotoaparát, chybělo víc jak půlka pekáče...No, a co dělat, když venku prší? Přece hrát hry! Dneska to byl Carcassonne - jako jasně, přiznávám, prohrála jsem. Ale když oni dva mrňousi se proti mně spolčili! Hahaha. Bylo to super. Určitě si musíme zase někdy zahrát (a já musím včas domluvit alianci s některým z protihráčů).

Krásné jaro, ať už slunečné, nebo pršavé, všem!

Komentáře

 1. Pěkně Ti to roste Jani. Mě zatim vylezly jen okurky a ve skleníku salát a kedlubny. Papriky už nepěstuju, vždycky máme pidi plod na pidi rostlince:-)) Rajčata kupuju, v tom zahradnictví je mají přece jen hezčí než já:-))
  Deka se pěkně rýsuje!
  A jinak jsi měla prima den:-))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ajko, děkuji za milá slova. Ad papriky - zjistila jsem, že musíme pěstovat ty pro pole, ale dávám je také do kýblů k baráku k jižní straně jako rajčata. Když je dám na záhon, tak dopadnu jako ty - jedna pidirostlinka s pidi paprikou, která než dozraje, tak se ještě zkazí. Výborná byla odrůda Hamík - malé, oranžové. To byly první papriky, kterých jsme měli na jedné rostlince spoustu - jsou malé, určené pro děti, tuším od Sema. Slaďounké, děti je jako malé milovaly.
   Ad rajčata - my jsme velcí experimentátoři, takže letos máme vyseto asi osm druhů:-)) Balkonové, rybízové, paprikové, hruštičkové, kečupové, býčí srdce, ananasové, San Marzano a ještě nějaké tam tuším je. Jo, už vím - Šejk. Tak devět:-) Tolik druhů sazenic nekoupím:-) U nás je rajčat obrovská spotřeba, a hlavně musím nadělat spoustu zavařených na zimu - loňská nám už dochází, budu muset začít kupovat... Rajská polévka a omáčka na všechny způsoby je u nás minimálně jednou týdně.
   Krásný den, a ať se vám na zahrádce i ve skleníku daří.

   Vymazat
 2. Jani, moc krásné! Klubová deka bude parádní. Je to takový jednoduchý vzor, který ale celé dece dá to správné kouzlo. Bude krásná! No a perník... děkuji moc za sdílení receptu :) No, na naši pidi zahrádku se už toho moc bohužel nevejde, ale zasela jsem ředkvičky :) :) Tak uvidíme, co z nich bude :) Jani, měj krásné dny! Jola

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jolanko, děkuji za milá slova. Až mne překvapilo, jak deka vypadá hezky... Už se nemůžu dočkat, až dodají bloky i ostatní členky klubu. Také bych přivítala pidizahrádku, ale naše latifundie vyžadují vysoké nasazení:-)

   Vymazat
 3. A pak, že Tě zahrada nebaví! :-)
  Deka je parádní, já si teď dám od šití zase pauzu :-) Carcassonne hrajeme s klukem rádi! Však máme i dvě rozšíření...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ivi, klíčím ráda, pak už to jde se mnou z kopce. Nejméně ráda mám pletí a sekání trávníku.
   Také máme ke Carcassonu dvě rozšíření - tuším draka a princeznu, a to druhé teď z hlavy nevím, myslím, že katedrály.

   Vymazat

Okomentovat

Děkuji za vaše komentáře! Jsou pro mne moc důležité. Jana

Populární příspěvky z tohoto blogu

11.3.2018

Včera večer jsem dokončila další stránku na HAEDce Hanging Ornaments od Sandry Kuck, číslo 28 ze 64. Tímto jsem oficiálně za polovinou obrazu. Kdyby vám ty počty nevycházely, tak poslední řada stran má jen pár řádků, takže sice píši, že výšivka je na 64 listů A4, ale ve skutečnosti bych měla počítat o osm méně.Jinak po mrazech minulý týden bylo tento víkend vysloveně jarní počasí. Které mi připomnělo, že je třeba začít myslet na léto - takže jsme se Zuzkou vysely rajčata, papriky, lilky, brokolice a další rostlinky, které nám, doufejme, budou dělat v létě radost svými plody.

Já nevydržela, a objednala k našim leknínům (kvetl zatím jenom jeden) fontánku, takže zase budeme mít malé vylepšení na terase. Už se těším, až zazimované květiny vystěhujeme z dílny, a já jí zase budu mít pro sebe... Do té doby už bych měla běhat jako srnka (pevně tomu věřím), tak to bude super.

PS: Asi jsem nakazila i Zuzku, protože ta si objednala semínka "živých kamenů". Tak jí budu držet pěsti, aby…

27.1.2018

Pokračuji v červené dece z babiččina kanafasu. Původní bloky jsou dokončené.


Ale Zuzka usoudila, že je to malé, takže budu přidělávat dalších šest. Teď je otázka, jaké vzory tam dát...


Vyšila jsem srdíčka stonkovým stehem. Ať se trošku liší od té předchozí, modré. Tam byly jen obrysy. Modrou deku najdete tady.


Vlastně mne tak napadlo, že ta modrá byla poslední moje došitá PW deka. Reakce na mé tehdejší šití nebyly moc vlídné, a já od té doby nebyla schopná žádnou další deku dokončit. Mám tu několik ufounků v různém stádiu rozkladu, a protože jaksi nemládnu, tak jsem se rozhodla všechny dokončit, protože hotové deky snad mí dědicové nějak využijí, ale blokovou skládačku vyhodí tak leda to popelnice.  :-( Takže od poslední deky uplynulo přesně pět let. Děsné...


A samozřejmě - Aurinka musí pečlivě vše vyzkoušet - látky a stavebnice prý jsou super měkké, deka bude jistojistě "pro kočku". Teď jak si to přebrat, že?
25.3.2018

Sundali mi sádru, chodím jenom o francouzské holi, protože ještě noha není úplně srostlá. Prý tak z jedné třetiny. Ale kvůli kotníku je to údajně takto lepší. Třikrát týdně rehabilitace - magnetoterapie a vířivka. Začíná mi chybět čas. A to mi ještě v noci na dnešek jednu hodinu sebrali díky přechodu na letní čas.

Takže je vidět, že ani na ruční práce není tolik času. Minulý víkend jsem vyzkoušela šití - pohnula jsem se Zuzčinou červenou dekou, ale celý týden to zůstalo ve stejném stavu.Ještě musím našít červeno-bílé rozdělovací bordurky mezi,a  po přeměření doplnit na finální bordurou na požadovanou velikost. Jenom se bojím, jestli budu mít dost materiálu. Toho kanafasu už zase tolik nemám :-( Omlouvám se za kvalitu fotek, ale na jedné noze se fotí blbě - a ten večer mne obě - nemocná i zdravá - bolely řádně. A deku pro příště fotit jedině fotoaparátem, ne jenom mobilem. Slibuji.

A protože se jaro hlásí, i když se to nezdá, vyseli jsme první semínka - rajčata, lilky, papriky, dýně. …