Přeskočit na hlavní obsah

Pěstitelé

Letos jsme se rozhodli vyzkoušet "square foot gardening". Základním principem je pěstování zeleniny ve čtvercích - každý čtverec měří 1x1 stopy (cca 30x30 cm), a v každém můžete pěstovat jinou zeleninu, bylinky nebo kytičky. Celou metodu vymyslel Mel Bartholomew. Určitě najdete na netu spoustu informací, kolik místa která plodina potřebuje.
Tomášek na jaře z prkýnek smontoval ohrádku na vyvýšený záhon, vyryl na hloubku rýče zeminu, navozil kompost a navrch dal vyrytou zem. Docela se napracoval... Ale bavilo ho to. Provázkem vytvořil čtverce a do každého zasel nějakou plodinu. Už jsme sklidili salát (vepředu je méně kompostu a více zeminy, aby neobsahoval moc dusičnanů) a ředkvičky. Místo salátu už Tom zasadil růžičkovou kapustu, místo ředkviček má nasetou červenou řepu. Už sklízíme i hrášek, salát dubáček, kedlubny, naťové cibulky, mangold. I tuříny už mají pěkné bulvičky. Pnoucí fazole mu utekly na plot, keříčkové krásně kvetou....Já si založila dýňárium. Využila jsem na něj nepoužívané kompostovací silo, naplnila kompostem, navrch trochu země a zasadili jsme semínka dýní. Docela pěkně vyrazily, letos se k nim dokonce ani nedostali slimáci. Jenom jedna odrůda mooc chutnala ptákům, tu jsem vysévala na několikrát.... Tak nám držte pěsti, ať máme velkou úrodu - dýně, ty mi můžeme ve velkém... První odrůda, Muscade de Provence, už nasazuje na květ.

Zuzanka se rozhodla, že si vezme na starost ovoce - letos byl poprvé rybíz na vloni zasázených keřících. A bylo hooodně třešní....

A také si nakoupila bylinky - některé vysela, některé má ze sazeniček. Oregano, šalvěj, meduňka, petržel...
A na závěr - letní kytice pro radost - z naší zahrádky.Komentáře

 1. Vy jste ale pěstitelé! A je úžasné, že to baví obě děti. Máte nádhernou zahrádku!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ivi, děkuji. Ale pomalu je z ní poušť - nezaprší a nezaprší...

   Vymazat
 2. Nejen zdravé, i krásné to máte!
  Mávám...
  Jana H.

  OdpovědětVymazat
 3. Jee, to zní dobře. Obzvlášť vhodné na pidi zahrádky :) Papa a krásné dny! Jola

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, Jolanko, stačí takový maličký záhonek - 4x3 čtverce, a co toho tam vypěstujeme... Ani to nestíháme sníst. Jako na velké zavařování to není, ale to není ani účelem. Na normální konzumaci je to akorát. A děti si vyhrají...

   Vymazat
 4. Jani krásnou úrodu máte .... i ty dýně krásně rostou .... já mám jen cukety, jsou to zakrslíčci a ještě se o polovinu postarali slimejši :-))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ajko, určitě to cukety doženou a brzy budeš mlsat jako my. Na tvé zahrádce se všemu tak krásně daří...

   Vymazat

Okomentovat

Děkuji za vaše komentáře! Jsou pro mne moc důležité. Jana

Populární příspěvky z tohoto blogu

27.1.2018

Pokračuji v červené dece z babiččina kanafasu. Původní bloky jsou dokončené.


Ale Zuzka usoudila, že je to malé, takže budu přidělávat dalších šest. Teď je otázka, jaké vzory tam dát...


Vyšila jsem srdíčka stonkovým stehem. Ať se trošku liší od té předchozí, modré. Tam byly jen obrysy. Modrou deku najdete tady.


Vlastně mne tak napadlo, že ta modrá byla poslední moje došitá PW deka. Reakce na mé tehdejší šití nebyly moc vlídné, a já od té doby nebyla schopná žádnou další deku dokončit. Mám tu několik ufounků v různém stádiu rozkladu, a protože jaksi nemládnu, tak jsem se rozhodla všechny dokončit, protože hotové deky snad mí dědicové nějak využijí, ale blokovou skládačku vyhodí tak leda to popelnice.  :-( Takže od poslední deky uplynulo přesně pět let. Děsné...


A samozřejmě - Aurinka musí pečlivě vše vyzkoušet - látky a stavebnice prý jsou super měkké, deka bude jistojistě "pro kočku". Teď jak si to přebrat, že?
11.3.2018

Včera večer jsem dokončila další stránku na HAEDce Hanging Ornaments od Sandry Kuck, číslo 28 ze 64. Tímto jsem oficiálně za polovinou obrazu. Kdyby vám ty počty nevycházely, tak poslední řada stran má jen pár řádků, takže sice píši, že výšivka je na 64 listů A4, ale ve skutečnosti bych měla počítat o osm méně.Jinak po mrazech minulý týden bylo tento víkend vysloveně jarní počasí. Které mi připomnělo, že je třeba začít myslet na léto - takže jsme se Zuzkou vysely rajčata, papriky, lilky, brokolice a další rostlinky, které nám, doufejme, budou dělat v létě radost svými plody.

Já nevydržela, a objednala k našim leknínům (kvetl zatím jenom jeden) fontánku, takže zase budeme mít malé vylepšení na terase. Už se těším, až zazimované květiny vystěhujeme z dílny, a já jí zase budu mít pro sebe... Do té doby už bych měla běhat jako srnka (pevně tomu věřím), tak to bude super.

PS: Asi jsem nakazila i Zuzku, protože ta si objednala semínka "živých kamenů". Tak jí budu držet pěsti, aby…

25.3.2018

Sundali mi sádru, chodím jenom o francouzské holi, protože ještě noha není úplně srostlá. Prý tak z jedné třetiny. Ale kvůli kotníku je to údajně takto lepší. Třikrát týdně rehabilitace - magnetoterapie a vířivka. Začíná mi chybět čas. A to mi ještě v noci na dnešek jednu hodinu sebrali díky přechodu na letní čas.

Takže je vidět, že ani na ruční práce není tolik času. Minulý víkend jsem vyzkoušela šití - pohnula jsem se Zuzčinou červenou dekou, ale celý týden to zůstalo ve stejném stavu.Ještě musím našít červeno-bílé rozdělovací bordurky mezi,a  po přeměření doplnit na finální bordurou na požadovanou velikost. Jenom se bojím, jestli budu mít dost materiálu. Toho kanafasu už zase tolik nemám :-( Omlouvám se za kvalitu fotek, ale na jedné noze se fotí blbě - a ten večer mne obě - nemocná i zdravá - bolely řádně. A deku pro příště fotit jedině fotoaparátem, ne jenom mobilem. Slibuji.

A protože se jaro hlásí, i když se to nezdá, vyseli jsme první semínka - rajčata, lilky, papriky, dýně. …