Přeskočit na hlavní obsah

Domku, domečku, kdo v tobě přebývá???

Když byla Zuzinka malá, tatínek jí postavil na zahradě boudičku. Byla krásně barevná - žluté stěny, červené okenice, modré dveře - co si malá princezna poručila, to jí tatínek udělal. Dovnitř jsme koupili naší princezně dřevěnou kuchyňku, a protože domeček stál hned u pískoviště, tak se přímo z okna vydávaly upečené pískové bábovky a vařené trávové špagety:-))

Šel čas, tatínek odešel tam, kam za ním zatím nemůžeme, pískoviště jsme zrušili, domeček s pomocí statných pomocníků přestěhovali, postavili větší houpačky, aby vyrostlá princezna nebrousila nohama o zem, a domeček zbavili pestrého nátěru - dostal barvu, kterou máme natřené i ostatní dřevěné stavby na zahradě, jen okenice a dveře si prosadila kontrastní, zelené. Do domečku přibyl malý stoleček a židličky z dětského pokojíku, kam se místo nich nastěhoval psací stůl a velká židle, protože princezna šla do školy...Tatínek kdysi slíbil, že z domečku bude mít schovku pro sebe a kamarádky. Slíbil garnýžky na záclonky, i materiál nakoupil. Bohužel nestihl dodělat. Po pár letech princezna si už s kuchyňkou nehraje - už vyrostla. Ale vyrostl jí bratr, který našel v garáži zastrčené tyče připravené na garnyžky. A zatímco princezna stěhovala ze svého domečku dřevěnou kuchyňku, aby jí umyla a připravila na uložení na půdě pro svou malou budoucí princeznu, tak jí ty garnýžky nařezal na míru a přidělal.Když jsem viděla ty malé pilné lidičky, vytáhla jsem léta připravenou starou záclonku, co jsem našla na půdě chalupy - měli jsme kdysi starou roubenku. Popelínek olemovaný háčkovanou bordurkou. Nádherná práce. Některá slečna nebo mladá paní si do okének své domácnosti chtěla vnést trošku něžné krásy. Záclonka byla bohužel jen jedna, ale do domečku stačila. Rozstřihla jsem jí napůl, háčkovanou krajku pečlivě zajistila entlovacím stehem, ušila tunýlek, a hned si je Zuzinka nesla do domečku a pověsila. Najednou je chaloupka nádherně romantickým útočištěm pro dvě nejlepší kamarádky.... Ještě natrhat velkou kytici nádherně voňavých bílých pivoněk - a už tam holky kují pikle...
Dnes byl nádherný den - děti pracovaly na zahradě i domečku, hrály si s kamarády, užívaly sluníčka. Doufám, že i vy jste měli nádherný den!


Komentáře

 1. Jste moc šikovní. Úplně všichni! :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkujeme. Jenom doufám, že ráno Tomík odlepí ty opravované okenice z podlahy garáže, kde se lepí zatížené pytlem s psími granulemi.... Pak by to s tou šikovností bylo místy slabší:-)

   Vymazat
 2. To je kouzelný domeček! Vy jste holky tak šikovné! Vyloženě té Tvé princezně boudičku závidím :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hlavní cena patří manželovi - to on domeček vymyslel a realizoval. Naštěstí základy jsou dostatečně pevné, protože domeček sice muselo přenášet deset silných chlapů, ale ani se nehnul.... My už jenom udržujeme...

   Vymazat
 3. Jani, nádherné čtení...tolik ctu a dojmů...děkuji. Přečetla jsem si jej v čase, kdy mě moc bolí duše...a já si uvědomuji o to intenzivněji, že vše co člověk chce udělat nechť udělá...chce-li zpívat, ať zpívá...chce-li tančit, ať tančí ...bez předsudků, bez toho že není čas a vhodná chvíle...nemusí přijít...náš Honzík těsně po maturitě rychle dospěl...vylétl z hnízda za nepříliš pěkných podmínek..hádka...a já tu pláču a každou chvilku špatnou bych vrátila zpět...a ne že to nejde...jde to. A když čtu to krásné Tvé čtení, co bylo v plánu a nebylo...napadá mě jen jediný...život je moc krátký na to, aby se přežil...musí se prožít... Věrka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Věrko, nemáš teď jednoduché období, ale věř - děti vychováváš dobře, zase si k sobě cestičku najdete. A ty život žiješ naplno - vždyť co vše podnikáte, děláte, vytváříte... Kolikrát jenom žasnu. Držím pěsti a foukám duši na bolístky. Bude zase dobře. Jana

   Vymazat
 4. Odpovědi
  1. Ajko, moc děkujeme - je to kolektivní práce, nejen moje...

   Vymazat
 5. Janinko, tak to je krásné!!! O důvod víc dál trvat na svém... totiž, my domeček máme, ale je maličký. Já se tam vejdu s ohnutými zády a tak už v domečku musím zůstat :) Teď si ho zamiloval Adámek. Ale na netu jsem viděla... prostě úžasný domek a furt škemrám a škemrám... že pro děti a až vyrostou, tak třeba na nářadí, ale zázemí má být i na zahrádce, že jo? :) :) Tomíkovi tleskám!!! A Zuzanka ať si užívá krásné spiklenecké chvilečky v domečku :) Papa, Jola

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jolanko, tento je také malý, musím stát uprostřed se skloněnou hlavou. Ale stačí...

   Vymazat

Okomentovat

Děkuji za vaše komentáře! Jsou pro mne moc důležité. Jana

Populární příspěvky z tohoto blogu

11.3.2018

Včera večer jsem dokončila další stránku na HAEDce Hanging Ornaments od Sandry Kuck, číslo 28 ze 64. Tímto jsem oficiálně za polovinou obrazu. Kdyby vám ty počty nevycházely, tak poslední řada stran má jen pár řádků, takže sice píši, že výšivka je na 64 listů A4, ale ve skutečnosti bych měla počítat o osm méně.Jinak po mrazech minulý týden bylo tento víkend vysloveně jarní počasí. Které mi připomnělo, že je třeba začít myslet na léto - takže jsme se Zuzkou vysely rajčata, papriky, lilky, brokolice a další rostlinky, které nám, doufejme, budou dělat v létě radost svými plody.

Já nevydržela, a objednala k našim leknínům (kvetl zatím jenom jeden) fontánku, takže zase budeme mít malé vylepšení na terase. Už se těším, až zazimované květiny vystěhujeme z dílny, a já jí zase budu mít pro sebe... Do té doby už bych měla běhat jako srnka (pevně tomu věřím), tak to bude super.

PS: Asi jsem nakazila i Zuzku, protože ta si objednala semínka "živých kamenů". Tak jí budu držet pěsti, aby…

27.1.2018

Pokračuji v červené dece z babiččina kanafasu. Původní bloky jsou dokončené.


Ale Zuzka usoudila, že je to malé, takže budu přidělávat dalších šest. Teď je otázka, jaké vzory tam dát...


Vyšila jsem srdíčka stonkovým stehem. Ať se trošku liší od té předchozí, modré. Tam byly jen obrysy. Modrou deku najdete tady.


Vlastně mne tak napadlo, že ta modrá byla poslední moje došitá PW deka. Reakce na mé tehdejší šití nebyly moc vlídné, a já od té doby nebyla schopná žádnou další deku dokončit. Mám tu několik ufounků v různém stádiu rozkladu, a protože jaksi nemládnu, tak jsem se rozhodla všechny dokončit, protože hotové deky snad mí dědicové nějak využijí, ale blokovou skládačku vyhodí tak leda to popelnice.  :-( Takže od poslední deky uplynulo přesně pět let. Děsné...


A samozřejmě - Aurinka musí pečlivě vše vyzkoušet - látky a stavebnice prý jsou super měkké, deka bude jistojistě "pro kočku". Teď jak si to přebrat, že?
25.3.2018

Sundali mi sádru, chodím jenom o francouzské holi, protože ještě noha není úplně srostlá. Prý tak z jedné třetiny. Ale kvůli kotníku je to údajně takto lepší. Třikrát týdně rehabilitace - magnetoterapie a vířivka. Začíná mi chybět čas. A to mi ještě v noci na dnešek jednu hodinu sebrali díky přechodu na letní čas.

Takže je vidět, že ani na ruční práce není tolik času. Minulý víkend jsem vyzkoušela šití - pohnula jsem se Zuzčinou červenou dekou, ale celý týden to zůstalo ve stejném stavu.Ještě musím našít červeno-bílé rozdělovací bordurky mezi,a  po přeměření doplnit na finální bordurou na požadovanou velikost. Jenom se bojím, jestli budu mít dost materiálu. Toho kanafasu už zase tolik nemám :-( Omlouvám se za kvalitu fotek, ale na jedné noze se fotí blbě - a ten večer mne obě - nemocná i zdravá - bolely řádně. A deku pro příště fotit jedině fotoaparátem, ne jenom mobilem. Slibuji.

A protože se jaro hlásí, i když se to nezdá, vyseli jsme první semínka - rajčata, lilky, papriky, dýně. …