Přeskočit na hlavní obsah

Olivová připomínka léta

Po dlouhé době se mi zase podařilo dokončit jeden z dlouhodobých, už téměř dlouholetých restů - olivové prostírky.

Kdysi v dřevních dobách jsem v Tescu koupila dvě čtvercové chňapky s motivem oliv, které používáme ponejvíce pod konvice s čajem. A k nim se tamtéž časem objevila dvojice utěrek - jedna s olivami, druhá zelená, vaflová. A já pojala nápad, že z té utěrky s olivami ušiji prostírky k těm chňapkám. Nuž, utěrku jsem zakoupila, zelenou vaflovou vyřadila, protože byla hodně, ale opravdu hodně řídká, a olivovou připravila. Po zhruba roce jsem olivovou nařezala na čtyři části, a tím to zase na dlouhou dobu usnulo. Říkala jsem si od června, že letos v létě je už skutečně ušiji - a vida, ono je září, a já se konečně dostala k šití...

Jediné, co mne moc mrzí, je, že ty chňapky už jsou nějaké oprané a ošoupané. Ale nedělám si iluze - ty prostírky budou veelmi brzy vypadat stejně, ne-li hůře. Konec konců od konvice ty chňapky nebývají tak špinavé jako denně používaná cintadla.

A toto je vílí hrneček, který si Zuzinka o víkendu koupila na hrnčířských trzích v Berouně od nějaké paní z Maďarska. Stála u jejího stánku a zírala a zírala - ač za celou dobu ani jednou nezaprosila, tady nevydržela a já jejímu prosebnému pohledu neodolala... Paní měla celé sady zpracované v podobné tematice- hrnečky a konvice pro malé i velké víly z různých listů a květů - nádhera. Zase něco jiného oproti typicky české produkci. I když i ta byla často úžasná a nádherná. Nemít doma tolik hrnků, neodolala bych... Takhle jsem si jenom koupila koláčovou formu do sady k pekáči a bábovce a malý keramický domeček/ptačí krmítko. Přes zimu ho budeme používat jako krmítko, přes léto jako lucernu na terase...


Komentáře

 1. Prostírání máš pěkné a prodlouží ti léto!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Evo, moc děkuji za zastavení a milý komentář. Kéž bych byla trošku rychlejší v realizacích...

   Vymazat
 2. Ahoj Jani, vidíš , prostírky jsou super! A určitě budou sloužit stejně dobře jako ty hnědé u nás... Včera u nás byli na obědě tchýně s tchánem a chválili jakou že to mám na stole pěknou soupravu prostírek. :-) lenkatrun

  OdpovědětVymazat
 3. Jani, jak vidíš - nikdy není pozdě :) Prostírek nikdy není doma dost, takže určitě přišly v pravý čas :) A co se týče hrníčku... jsem šťastná, že na hrnčířské trhy nechodím, protože já miluji keramiku a u nás by to za chvíli vypadalo jako v keramické dílně :)
  Papa a Zuzance vyřiď, že si vybrala nádherný hrníček! Jola

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jolanko, a představ si, že to jsou naše druhá cintadla - tedy patchworková. Ještě máme jedny prostírky koupené....Jinak u nás vyhrává čistý stůl bez ubrusu, protože děti jsou pořád trošku čuňátka.

   Vymazat
 4. Po letech letoucích, kdy jezdím dvakrát do roka na tyto trhy, jsem teď vynechala. Od Maďarů mám dva hrnečky a máš pravdu, je to zase něco jiného. Krásný vílí hrneček jsem tam nikdy neviděla, určitě bych si ho koupila :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vidíš, a já pořád okukovala pejsky, jestli neuvidím Aduš.

   Vymazat
 5. Moc hezké prostírání zelenou barvu mám moc ráda je taková uklidnující.Hrneček hezký.Hezký den přeje Eva

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Evo, děkuji za milý komentář. Také miluji zelenou. Ale někdy je toho klidu moc, a pak k ní ráda přidám oranžovou - ta to tak hezky rozsvítí.... Možná i proto miluji podzim.

   Vymazat
 6. Jani prostírání je nádherné. Také jezdím pravidelně na hrnčířské trhy do Berouna. Já keramiku miluju a nikdy neodolám abych si něco nekoupila. Hrneček je také moc pěkný. Anny

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Anničko, děkuji za milá slova. Je to takové jednoduché šití, ale snad nám bude sloužit. U hrnečku mne překvapilo, jak je lehoučký - ty moje, co jsem si dříve nakoupila, jsou takové bytelné, těžké...

   Vymazat
 7. Moc krasne prostirani - jsi sikovna ve vsech smerech.
  Krasny podzim ...

  OdpovědětVymazat
 8. Prostírky se moc povedly! Já mám také dost často věci rozpracované několik měsíců a pak se mi to nahromadí, takže dám stopku všem novým projektům, dokud nedokončím ty staré ... ale nikdy mi toto předsevzetí moc dlouho nevydrží. Užívej si podzim, Jana

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jani, děkuji za zastavení. Jsem moc ráda, že v těch kostlivcích nejedu sama...

   Vymazat

Okomentovat

Děkuji za vaše komentáře! Jsou pro mne moc důležité. Jana

Populární příspěvky z tohoto blogu

27.1.2018

Pokračuji v červené dece z babiččina kanafasu. Původní bloky jsou dokončené.


Ale Zuzka usoudila, že je to malé, takže budu přidělávat dalších šest. Teď je otázka, jaké vzory tam dát...


Vyšila jsem srdíčka stonkovým stehem. Ať se trošku liší od té předchozí, modré. Tam byly jen obrysy. Modrou deku najdete tady.


Vlastně mne tak napadlo, že ta modrá byla poslední moje došitá PW deka. Reakce na mé tehdejší šití nebyly moc vlídné, a já od té doby nebyla schopná žádnou další deku dokončit. Mám tu několik ufounků v různém stádiu rozkladu, a protože jaksi nemládnu, tak jsem se rozhodla všechny dokončit, protože hotové deky snad mí dědicové nějak využijí, ale blokovou skládačku vyhodí tak leda to popelnice.  :-( Takže od poslední deky uplynulo přesně pět let. Děsné...


A samozřejmě - Aurinka musí pečlivě vše vyzkoušet - látky a stavebnice prý jsou super měkké, deka bude jistojistě "pro kočku". Teď jak si to přebrat, že?
11.3.2018

Včera večer jsem dokončila další stránku na HAEDce Hanging Ornaments od Sandry Kuck, číslo 28 ze 64. Tímto jsem oficiálně za polovinou obrazu. Kdyby vám ty počty nevycházely, tak poslední řada stran má jen pár řádků, takže sice píši, že výšivka je na 64 listů A4, ale ve skutečnosti bych měla počítat o osm méně.Jinak po mrazech minulý týden bylo tento víkend vysloveně jarní počasí. Které mi připomnělo, že je třeba začít myslet na léto - takže jsme se Zuzkou vysely rajčata, papriky, lilky, brokolice a další rostlinky, které nám, doufejme, budou dělat v létě radost svými plody.

Já nevydržela, a objednala k našim leknínům (kvetl zatím jenom jeden) fontánku, takže zase budeme mít malé vylepšení na terase. Už se těším, až zazimované květiny vystěhujeme z dílny, a já jí zase budu mít pro sebe... Do té doby už bych měla běhat jako srnka (pevně tomu věřím), tak to bude super.

PS: Asi jsem nakazila i Zuzku, protože ta si objednala semínka "živých kamenů". Tak jí budu držet pěsti, aby…

25.3.2018

Sundali mi sádru, chodím jenom o francouzské holi, protože ještě noha není úplně srostlá. Prý tak z jedné třetiny. Ale kvůli kotníku je to údajně takto lepší. Třikrát týdně rehabilitace - magnetoterapie a vířivka. Začíná mi chybět čas. A to mi ještě v noci na dnešek jednu hodinu sebrali díky přechodu na letní čas.

Takže je vidět, že ani na ruční práce není tolik času. Minulý víkend jsem vyzkoušela šití - pohnula jsem se Zuzčinou červenou dekou, ale celý týden to zůstalo ve stejném stavu.Ještě musím našít červeno-bílé rozdělovací bordurky mezi,a  po přeměření doplnit na finální bordurou na požadovanou velikost. Jenom se bojím, jestli budu mít dost materiálu. Toho kanafasu už zase tolik nemám :-( Omlouvám se za kvalitu fotek, ale na jedné noze se fotí blbě - a ten večer mne obě - nemocná i zdravá - bolely řádně. A deku pro příště fotit jedině fotoaparátem, ne jenom mobilem. Slibuji.

A protože se jaro hlásí, i když se to nezdá, vyseli jsme první semínka - rajčata, lilky, papriky, dýně. …