pondělí 23. června 2014

Pěstitelé

Letos jsme se rozhodli vyzkoušet "square foot gardening". Základním principem je pěstování zeleniny ve čtvercích - každý čtverec měří 1x1 stopy (cca 30x30 cm), a v každém můžete pěstovat jinou zeleninu, bylinky nebo kytičky. Celou metodu vymyslel Mel Bartholomew. Určitě najdete na netu spoustu informací, kolik místa která plodina potřebuje.
Tomášek na jaře z prkýnek smontoval ohrádku na vyvýšený záhon, vyryl na hloubku rýče zeminu, navozil kompost a navrch dal vyrytou zem. Docela se napracoval... Ale bavilo ho to. Provázkem vytvořil čtverce a do každého zasel nějakou plodinu. Už jsme sklidili salát (vepředu je méně kompostu a více zeminy, aby neobsahoval moc dusičnanů) a ředkvičky. Místo salátu už Tom zasadil růžičkovou kapustu, místo ředkviček má nasetou červenou řepu. Už sklízíme i hrášek, salát dubáček, kedlubny, naťové cibulky, mangold. I tuříny už mají pěkné bulvičky. Pnoucí fazole mu utekly na plot, keříčkové krásně kvetou....Já si založila dýňárium. Využila jsem na něj nepoužívané kompostovací silo, naplnila kompostem, navrch trochu země a zasadili jsme semínka dýní. Docela pěkně vyrazily, letos se k nim dokonce ani nedostali slimáci. Jenom jedna odrůda mooc chutnala ptákům, tu jsem vysévala na několikrát.... Tak nám držte pěsti, ať máme velkou úrodu - dýně, ty mi můžeme ve velkém... První odrůda, Muscade de Provence, už nasazuje na květ.

Zuzanka se rozhodla, že si vezme na starost ovoce - letos byl poprvé rybíz na vloni zasázených keřících. A bylo hooodně třešní....

A také si nakoupila bylinky - některé vysela, některé má ze sazeniček. Oregano, šalvěj, meduňka, petržel...
A na závěr - letní kytice pro radost - z naší zahrádky.8 komentářů:

 1. Vy jste ale pěstitelé! A je úžasné, že to baví obě děti. Máte nádhernou zahrádku!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ivi, děkuji. Ale pomalu je z ní poušť - nezaprší a nezaprší...

   Vymazat
 2. Nejen zdravé, i krásné to máte!
  Mávám...
  Jana H.

  OdpovědětVymazat
 3. Jee, to zní dobře. Obzvlášť vhodné na pidi zahrádky :) Papa a krásné dny! Jola

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, Jolanko, stačí takový maličký záhonek - 4x3 čtverce, a co toho tam vypěstujeme... Ani to nestíháme sníst. Jako na velké zavařování to není, ale to není ani účelem. Na normální konzumaci je to akorát. A děti si vyhrají...

   Vymazat
 4. Jani krásnou úrodu máte .... i ty dýně krásně rostou .... já mám jen cukety, jsou to zakrslíčci a ještě se o polovinu postarali slimejši :-))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ajko, určitě to cukety doženou a brzy budeš mlsat jako my. Na tvé zahrádce se všemu tak krásně daří...

   Vymazat

Děkuji za vaše komentáře! Jsou pro mne moc důležité. Jana