Přeskočit na hlavní obsah

18. dubna 2012

Medvědí ukolébavka

Tato dětská deka je určena pro malou Alžbětku. Látky na ní vybírala Zuzanka - trvala na tom, že i když je to deka pro holčičku, tak musí být modrá. Z našich zásob látek vybrala modrou látku s medvědy na obláčcích, k ní hnědou, a aby to nebylo smutné, tak zbytky žlutého damašku. Na doplnění jsem vybrala puntíkatou bavlnu od Manky (moc děkujeme - perfektně se hodila).  Celá deka je podšitá světlemodrým fleesem.


Celou tuto deku provázela jedna nepříjemnost za druhou - opravdu se jí od nás nechtělo. Což o to - bloky jsem měla sešité bez problémů. Pak to byly mírné puzzle, aby šla celá deka sešít a já neměla nikde částečné švy, protože jsem se bála, aby se to netáhlo. Trochu problémy byly se vzorovanou látkou s medvídky - sice je to bavlna, ale táhne se, vytahuje, a je řídce tkaná. I proto jsem zavrhla původní myšlenku dát do deky vatelín, protože se bojím, že by časem začal prolézat.

Problémy začaly v okamžiku sendvičování a prošívání. Po rozbalení zakoupeného fleesu jsem zjistila, že má na sobě vadu - flek, který nešel zcela vyprat. Trochu zesvětlal, ale vím o něm a mrzí mne to. Pro miminko mám ráda věci nové a perfektní. Kosočtverce jsem prošila díky svému stroji s horním podáváním (Janome MC 6600P) na jeden zátah a bez problémů. Dtto rámečky. Ale při volném prošívání medvědů a trojúhelníčků se přestalo dařit. Vše se hrnulo, medvědí látka vytahovala, nevypadalo to pěkně. Takže jsem si řekla, že méně je někdy více, volné prošívání vypárala a nechala velmi jednoduché rovné prošívání v kosočtvercích a rámečcích.Po vyprání a usušení v sušičce deka prokoukla, ale přesto nejsem stoprocentně spokojená. Zbytek látky s medvědy použiji na něco jiného (polštářky a peřinky pro panenky nebo něco podobného), a už nikdy na quilt. Leda bych je něčím podžehlila, ale pak látka nebude tak měkká a poddajná, a to nevím, do čeho bych takto upravenou medvědí látku použila.... Uvidíme, třeba něco vymyslím.

Komentáře

 1. Moc krásná deka a v mé oblíbené barevné kombinaci, Alžbětce se pod ní bude určitě krásně spinkat.

  OdpovědětVymazat
 2. Janičko, deka je naprosto dokonalá, lepší už opravdu být nemůže!! A kdyby se Alžbětce nelíbila, tak Ivušce určitě ano :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ivanko, děkuji. Ale deka by byla Ivušce malá, a navíc si jí Ivuška umí ušít sama:-))

   Vymazat
 3. Jani, moc krásná deka i celé povídání. To víš, teď mám více času na čtení. Šárka

  OdpovědětVymazat
 4. Jani, deka je krásná, bude se líbit a moc! :-) J.

  PS: Peřinek pro panenky nikdy není dost. Věř mi :-)

  OdpovědětVymazat
 5. Deka je parádní, jsem ráda, že ti byly puntíky k užitku. :-)

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Děkuji za vaše komentáře! Jsou pro mne moc důležité. Jana

Populární příspěvky z tohoto blogu

28.1.2019

Deka Ledové květy pro Margarétku

Kolegovi v práci se nedávno narodila první dcerka, Margarétka. A když je to taková ledová princeznička, narozená v nejstudenějších měsících roku, hned mne napadly zbytky látek v ledově šedých, modrých a zelenkavých odstínech. Už dlouho jsem s nimi počítala na nějakou deku nebo jiný projekt, ale na velkou deku jich bylo málo, a na ubrus zase moc :-) A dětská deka pro miminko byla tak akorát. A když se objevila výzva od Moda Fabrics na společné šití Moda Love quilt ve třech velikostech, bylo rozhodnuto.Velikost z charmpacku byla plusmínusautobus vyhovující, ale 80 x 80 cm mi přišlo málo. Tak jsem přidala dvě bordurky, konec konců bílá i modrošedá mi zbyly, tak proč blok nezvětšit o kousek.Deka je podšitá zelenkavým fleesem. Je lehounká, a přitom teplá. Dá se použít do postýlky i do auta, jako přebalovací podložka u paní doktorky, nebo hrací na zem. Jak se bude hodit.Prošívání je jednoduché, do špiček kopírujících tvar. Hrála jsem si i se sešíváním - h…

10.12.2018

Zítra bude Zuzce patnáct let. Tak strašně rychle to uteklo. Z malého, ubrečeného miminka je velká, usměvavá slečna. Kde jsou všechny ty roky, co tu s ní jsme? Kam zmizel všechen ten čas? Jsem nesmírně ráda, že jí mám, i když za těch patnáct let byly i dny, kdy bych jí přetrhla na dvě malé do školky, ale které dítě nezazlobí, že :-)

No, a když patnáct let, tak jsem plánovala pořádný dar - deku. Však víte, tu srdcovou, červenou, kanafasovou. Top jsem dokončila včas, ale pak mne životní události semlely na fašírku, a patnácté narozeniny se blížily, a mně bylo jasné, že prošití a olemování se fakt v mém případě nekoná. Jenže po světě chodí andělé, a jednoho takového jsem potkala i já. Jen tak mezi řečí jsem se zmínila, že holt deka pro dcerku hotová nebude, ale co, máme před sebou spoustu dalších narozenin a svátků a jiných příležitostí. Nic jsem tím nemyslela, nic nečekala - a už vůbec ne nabídku - zabal to a pošli, já ti to proquiltuji.   Vím, že všechny quiltařky mají před vánoci napil…

9.9.2018

Týden školy za námi. U nás letos nic nového - kvarta a septima - známé tváře, známá škola, známá cesta. Jo, za rok to bude jiná - jeden maturita, druhá taneční. Ale letos ticho před bouřkou :-)

Doma celkem také nic nového - začalo poprchávat, zahrada se zazelenala, ovocné stromy znovu kvetou (jsem zvědavá, co budou dělat na jaře), dýně konečně znovu nasadily plody - snad stihnou aspoň trochu dozrát. Známí si odvezli dětský domeček, takže přemýšlím, co s vytvořenou mezerou - je třeba upravit keře kolem, které se tvarovaly dle domečku, uvažuji o dokoupení něčeho, co roste rychleji, aby se zakryl nečekaný průzor k nám do zahrady od sousedů - asi nějaký tavolník vyhraje, zlatých dešťů máme ve volně rostlém živém plotě až dost. Nebo nějaký panašovaný ptačí zob by mohl být fajn. Uvidím, na co narazím v zahradnictví.

Na terase kvetou ibišky jako o život. Konečně mám fotku i žlutého - no není nádherný?S novým školním rokem začal nový projekt - Sampler pro kamarádku - ze stránek Moniky Kolejo…